Péče o vánoční stromeček
Vánoční stromečky v Praze.
Vánoční stromeček je nejdůležitějším symbolem vánočního období. Naplňuje naše domovy pohodlím, očekáváním a teplem. Proto by s Vámi tým Silvertree chtěl sdílet pár tipů, které Vám pomohou správně se starat o Váš vánoční stromeček a vyhnout se nepříjemným překvapením, jako je opadávání či vysychání jehličí.
Jak dlouho zůstávají vánoční stromečky čerstvé
Nejdříve si musíme uvědomit, že vánoční stromečky jsou živé stromy, a tak s postupem času začínají vysychat.
Takzvané Nordmannovy jedle začnou vykazovat známky vysychání ve standardně vytápěné místnosti již během prvního týdne. Běžně Nordmannovým jedlím neopadává jehličí, takže i když vysychají, mohou i nadále zdobit a rozjasňovat váš domov. V běžných pokojových podmínkách mohou tyto stromky zůstat zelené až 3 týdny, v závislosti na vlhkosti a teplotě místnosti.
Jelikož pracujeme na bázi předobjednaných vánočních stromečků, doporučujeme si stromek zarezervovat co nejdříve, i když si zatím nejste jisti přesným datem, kdy jej budete chtít doručit. Datum a čas doručení můžete totiž vždy změnit.
Každým rokem se nám stromky vyprodávají dříve a dříve. Je tedy dobrý nápad nečekat až do poslední chvíle, abyste předešli hledání přijatelně vypadajícího stromečku v obchodech.
Pojďme společně ušetřit váš drahocenný čas!
Kdy zdobit vánoční stromeček
Každým rokem roste tendence začít s vánoční přípravami dříve a dříve.
Abyste si Vaše vánoční stromečky udržely příjemný vzhled a „čerstvost“ nejen do Vánoc, ale i během Nového roku, doporučujeme nezdobit vánoční stromky dříve než 15. prosince.
Nicméně, pokud si chcete hlavní vánoční dekoraci užívat déle, můžete stromky skladovat na svém balkoně nebo terase. Vánoční stromky mohou být skladovány venku jak zabalené, tak rozbalené a nazdobené. V chladných teplotách totiž stromky přecházejí do zimního spánku, takže si mohou udržet svůj původní vzhled až po dobu 3 měsíců!
Pokud si chcete užívat atmosféru dokonalého vánočního stromečku po delší dobu při pokojové teplotě, doporučujeme si zarezervovat 2 stromky s různými daty doručení. První stromek vám doručíme na přání a ten druhý dle domluvy na základě vaší preferované dodací doby.
Péče o vánoční stromeček
Jakmile se stromky dostanou do pokojové teploty, začínají se probouzet ze zimního spánku. Proto je důležité udržovat je v dostatečné vzdálenosti od zdrojů tepla:
- Radiátory;
- Krby;
- Vytápěné podlahy (umístěte pod stromek koberec nebo podstavec).
Čím vyšší je pokojová teplota, tím rychleji stromky vysychají. Aby vánoční stromky zůstaly co nejdéle čerstvé, je doporučené snížit normální pokojovou teplotu alespoň na 20 stupňů Celsia.
Zásadní je také udržovat stromky dobře zavlažené. V závislosti na jejich velikosti a umístění (podmínky místnosti) mohou absorbovat i 1-2 litry vody denně. Proto je pro řezané stromky nezbytný stojan s nádrží na vodu.
V našem online obchodě můžete zakoupit speciální stojan s dlouhou životností, který Vám pomůže s umístěním stromku a jeho zavlažováním.
Někdy stromek nemusí z různých důvodů přijímat vodu, ale není třeba se obávat. Protože jedle rostou ve vlhkém pobřežním klimatu, umí absorbovat vodu také přes své jehličí. Proto se doporučuje používat vodní rozprašovač a pravidelně jehličí stromku navlhčovat. To by mělo být prováděno 1-2krát denně.
Vánoční stromeček v květináči
Všechny naše vánoční stromečky v květináči jsou vypěstovány přímo z květináče. To znamená, že nebyly vytrhány ani pokáceny a pouze umístěny do květináčů (takové stromky obvykle nepřežijí, když jsou po Vánocích přesazeny).
Rady a doporučení pro péči a skladování stromků s kořeny v květináči jsou téměř stejná jako u řezaných stromků. Je důležité je zavlažovat, vlhčit jejich jehličí vodou a udržovat je v dostatečné vzdálenosti od zdrojů tepla. Kromě toho můžete na půdu v květináči umístit ledové kostky – to stromek ochladí a zpomalí jeho proces vysychání.
Pro úspěšné přesazení stromků s kořeny na jaře není doporučeno je dlouho uchovávat v pokojové teplotě. Po pěti dnech uchovávání stromku uvnitř byste jej měli přesunout na balkon nebo do venkovní prostoru. Pokud je to nutné, po pěti dnech můžete stromek opět přenést dovnitř. Je však zásadní nepřekročit limit pěti dnů při uchovávání stromků v pokojové teplotě.